Afiş ve Poster Tasarımı

Anasayfa / Hizmetlerimiz / Afiş ve Poster Tasarımı / Afiş ve Poster Tasarımı
Sevdiklerinizle Paylaşın

Afiş ve Poster Tasarımı

Afişler ve posterler, en etkili reklam araçlarından bazılarıdır. Eğer kurumunuzun, markanızın, ürün veya hizmetinizin akılda kalmasını istiyorsanız, etkili afiş veya poster tasarımlarına ihtiyacınız var demektir. Bu aşamada sizlere yardımcı olabilecek en iyi firma ise Gezer Tanıtım’dır. Çünkü firmamız, afiş veya poster tasarımlarınızın yapılması için gerekli olan tüm kriterlerin uygulanmasını sağlar. Tasarımlarını büyük bir özen ve titizlikle gerçekleştiren firmamız, bu alanda uzman olan kişilerle çalışır. Afiş ve poster tasarımlarının nasıl yapıldığı ve bu tasarımlarla ilgili detayları anlatalım;

Afiş nedir ve tasarımları nasıl yapılır;

Afiş, bir ürün veya hizmeti tanıtmak amacıyla oluşturulan, dış mekanlarda kullanılan ve karşımıza hemen hemen her yerde çıkabilen grafik tabanlı ürünler olarak ifade edilebilir. Afişler, en önemli dış mekan reklam araçlarından biridir. Afişler ile televizyon, radyo veya basında yer alan ilanların desteklenmesi ve pekişmesi sağlanır. Afişler hazırlanırken, bir ürün yada hizmetin dikkat çekecek bir şekilde ifade edilmesi gerekir. Bu aşamada uygulanması gereken bazı kriterler vardır. Bunlardan aşağıdaki şekilde bahsedebiliriz;

Afiş hazırlanırken dikkat edilmesi gereken özellikler;

 • Bir afişin etkili olabilmesi için uzak mesafelerden bile, üzerinde yer alan yazıların okunabilmesi gerekir. Bu nedenle afişlerde yer alan reklamlar okunaklı olmalıdır. Afişlerin üzerinde kullanacağınız yazı karakterlerinin boyutu, afiş ile orantılı olmalı ve dikkat çekmelidir.
 • Afişin amacı, doğru hedef kitleye en kısa sürede ulaşabilmektir. Bu nedenle afişlerde yer alan sloganların yada anlatımların sade bir dille ve anlaşılır biçimde yapılması gerekir. Etkili bir afişin bakıldığında anlaşılma süresi, en fazla 3 saniye olmalıdır.
 • Afişlerde önem verilmesi gereken diğer bir unsur, görsellerin bir sıraya yani düzene göre oluşturulmasıdır. Bu nedenle slogan, başlık ve görsel şeklinde hazırlanan afişler oldukça dikkat çekecektir. Ayrıca afişte yer alan slogan ve başlıkların da en fazla 5 sözcükten oluşması gerekir.
 • Afişlerde verilmek istenen detaylar, düzenli bir şekilde iletilmelidir. Bunun için detayı öne çıkaran bir görsel ile zenginleştirilmesi gerekir.
 • Hedef kitleye afiş ile ulaşabilmek için üzerindeki fotoğrafların büyük olması ve fotoğraf sayısının 3’ü geçmemesi gerekir. 

Poster nedir ve tasarımı nasıl yapılır;

Posterler, afişlere göre daha farklı ve küçük boyutlarda yapılabilen ve üzerinde daha çok bilgiye yer verilen reklam araçlarıdır. Tıpkı afişler gibi görsel bir reklam aracıdır ve iletmek istediğiniz düşünceyi, ürünü veya hizmeti etkili bir şekilde hedef kitlenize ulaştırabilir. Posterler, çalışmalarınızın en iyi reklam kaynağıdır. Posterlerin hazırlanmasında önemli olan nokta dikkat çekici, uyumlu ve düzenli olmalarının sağlamasıdır. Bu sayede iletmek istediğiniz mesaj, hedef kitleye doğrudan ulaşır.

Posterler hazırlanırken dikkat edilmesi gereken özellikler;

 • Net bir mesajı ifade etmesi gerekir.
 • Görsel olarak oldukça zengin ve sade bir tasarıma sahip olmalıdır.
 • En az 2 metre uzaktan bile, net olarak okunabilmeli, dikkat çekmelidir.
 • Üzerindeki yazıların anlaşılır ve okunaklı olması, yazı stillerinin güzel olması, grafiklerin ve tasarımların anlaşılır ve karmaşık olmaması gerekir.
 • Posterlerde yer alan başlıklar ilgi çekici olmalı, en fazla 3 kelimeden oluşmalı ve akılda kalmalıdır.
 • Posterin girişinde yer alan cümleler çalışmanın amacını belirtmeli ve sıkıcı olmamalıdır.
 • Posterlerde yer alacak olan veriler, ya tablo yada grafik ile sunulmalıdır. İkisinin birlikte sunulması, anlam karmaşasına neden olur ve postere olan ilginin azalmasını sağlar.
 • Posterin sonuç kısmında, vermek istediğiniz mesaj ve tanıtmak istediğiniz unsur yer almalıdır.
 • Posterin en önemli özelliklerinden biri ise anlaşılabilir ve ulaşılabilir olmasıdır. 

Yukarıda sayılan özellikler kullanılarak hazırlanan afiş veya posterler, hedef kitleye en etkili şekilde ulaşmanızı sağlayacak ve markanızı en iyi şekilde yansıtmanıza yardımcı olacaktır. 


Sizlerde Afiş ve Poster Tasarımı konusunda Gezer Tanıtımı tercih ederek hedeflerinize en kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Birbirinden kaliteli ve özgün afiş tasarımları için SadeceON profesyonel tasarımcıları bir araya getiriyor. Güvenli ödeme sistemi ile içiniz rahat bir şekilde alışveriş yapabileceğiniz platform olan SadeceON, afiş tasarım fiyatları konusunda da en uygun hizmetleri sunuyor. Avantajlı alışveriş ve birbirinden kaliteli hizmetler için siz de hemen SadeceON’u ziyaret edin! 

Copyright © 2004 - 2018. Tüm Hakları Saklıdır.


Yükleniyor...